"Impreza informatyków"
Być może kojarzycie zdjęcie, które zrobiło wielką furorę w Internecie. Krążyło w sieci jako mem, wyśmiewając siedzących przy stole informatyków. Niepozornie wyglądający młodzi panowie, odziani w sweterki z minionej epoki, mieli charakteryzować ludzi, którzy interesują się naukami ścisłymi, ogólnie rzecz ujmując.
Zdjęcie nie jest fotomontażem. Faktycznie i swetry w tureckie wzory i okulary w niemodnych już oprawkach są autentyczne. Zostało ono zrobione podczas Olimpiady Matematycznej w Zwardoniu w 1997r. Na zdjęciu są najlepsi uczestnicy owego obozu naukowego, w kolejności alfabetycznej: Tomasz Czajka, Jan Pelc, Marcin Petrykowski i Piotr Przytycki.
Tak, jak ciekawa jest historia „medialna” tego zdjęcia, tak jeszcze bardziej interesujące są losy osób, które na nim są.
Polski informatyk w SpaceX
Tomasz Czajka (jedyny na zdjęciu bez okularów). Już w trakcie nauki w liceum osiągnął wybitne sukcesy, zdobywając w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej srebrny i dwukrotnie złoty medal. Natomiast w czasie studiów – najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na amerykańskim Purdue University – zdobył kolejne nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach informatycznych.
W 2004 r., jako student Uniwersytetu Warszawskiego, wygrał konkurs programistyczny „TopCoder Collegiate Challenge” i nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów. Po tym sukcesie Czajka wyjechał do Stanów, gdzie w latach 2007-2014 pracował jako inżynier oprogramowania w firmie Google.
W 2016 roku zwerbował go SpaceX – firma utworzona przez Elona Muska do podboju Marsa. Tomasz Czajka odpowiadał za oprogramowanie używane podczas lotu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX, która wyniosła na orbitę Ziemi czerwony kabriolet Tesla Roadster, produkowany przez firmę Muska.
Dzięki takim osiągnięciom Czajka od dobrych kilku lat uchodzi za jednego z największym na świecie ekspertów w dziedzinie algorytmiki. Jest też jednym z najbardziej znanych polskich informatyków za granicą.
Analityk w Tieto
Kolejną osobą na zdjęciu jest Marcin Petrykowski (pierwszy z prawej).
Obecnie jest światowej klasy programistą, pracującym w dziale rozwoju Tieto – międzynarodowej firmy wytwarzającej oprogramowanie.
Petrykowski w latach 2013-2017 był analitykiem w amerykańskiej firmie Intergraph. Wcześniej pracował jako asystent profesora na Uniwersytecie Wrocławskim i UCBL.

Naukowiec, wykładowca
Piotr Przytycki (trzeci z lewej) został laureatem XLIX Olimpiady Matematycznej w 1998 r. Zdobywca pierwszej nagrody, przyznanej wówczas przez Komitet Główny Olimpiady, posiada obecnie bogaty dorobek naukowy. M.in., wspólnie z S. Henselem, zidentyfikował brzeg Gromowa kompleksu krzywych pewnych powierzchni znany jako tzw. przestrzeń Nöbelinga, czy wspólnie z E. Kopczyńskim oraz I. Pakiem, Przytycki rozwiązał problem triangulowania przestrzeni euklidesowych, kostek oraz innych wielościanów w wymiarach powyżej dwa za pomocą sympleksów ostrokątnych.
Później razem z Tadeuszem Januszkiewiczem i Piotrem Nowakiem, prowadził warszawskie seminarium z geometrycznej teorii grup, które w dużym stopniu przyczyniło się do ugruntowania tej ciekawej dziedziny badawczej w ośrodku warszawskim. Przytycki obecnie mieszka w Kanadzie i jest cenionym wykładowcą matematyki i statystki na Uniwersytecie McGill w Montrealu.
Obecnie Przytycki mieszka w Kanadzie i jest cenionym wykładowcą matematyki i statystki na Uniwersytecie McGill w Montrealu.
Pasjonat matematyki
Najmniej wiadomo o czwartym bohaterze fotografii, Janie Pelcu (pierwszy z lewej). Wiadomo jedynie, że pochodzi z Lublina. Skoro brał udział w przygotowaniach do olimpiady, to można przypuszczać, że pozostał miłośnikiem matematyki.
Przypomnijmy sobie parę krążących w sieci memów



Pożartowaliśmy sobie więc ze zdjęcia, a teraz możemy być pełni podziwu dla sukcesów jego bohaterów. Bo przecież ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.
Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w kursie przygotowawczym do olimpiady matematycznej zapraszamy do wspólnej nauki.
Żródło: https://www.salon24.pl